wtorek, 02 lipiec 2013 18:59

Zakładamy trawnik. Z siewu czy z rolki ?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Doradzamy jaki trawnik wybrać.  A jak już wybierzecie to możecie skorzystać z pomocy naszej firmy :)

 Obecnie są dwie popularne metody zakładania trawnika w naszych ogrodach: z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach, czyli po prostu "trawnik z rolki". Obie wersje zakładania trawnika w ogrodzie mają tyluż zwolenników co przeciwników, przyjżyjmy się zatem obu możliwościom na posiadanie "zielonego dywanu" w naszym ogrodzie.

Przeciwnicy trawnika układanego "z rolki" twierdzą, że jest drogi, co jest prawdą - choć nie do końca, a poza tym po jakimś czasie żółknie i zamiera. Tak jednak się nie stanie, jeśli będziemy go właściwie pielęgnować: przede wszystkim regularnie podlewać i zasilać nawozami. Przeciwnicy trawnika z siewu, twierdzą, że na efekty trzeba długo czekać, i wymaga on dużo pracy, zanim nasz zielony dywan się pojawi w ogrodzie - to też częściowo prawda, choć jeśli trawnik wysiewamy umiejętnie, to efekt będzie zadowalający szybciej.

Jeśli trawnik ma być duży, taki powyżej 400m2 w ogrodzie, lepiej posiać nasiona - choć jest to rada tylko czysto ze względów finansowych, jeśli jednak przeznaczyliśmy na niego niedużą powierzchnię ogrodu, taką do 400m2 ogrodu, warto ułożyć darń, gdyż ma istotne zalety:
natychmiastowy efekt - na podobnie gęsty trawnik z siewu trzeba byłoby czekać kilka miesięcy, czyli co najmniej jeden sezon, tutaj mamy gotową darń, którą odpowiednio pielęgnowaną, możemy intensywnie użytkować po około 2-3 tygodniach;
niezawodność na terenach o znacznym nachyleniu lub przy nietypowo uksztaltowanych rabatach - w takich miejscach nasiona traw łatwo się wypłukują w czasie podlewania lub deszczu, i założenie trawnika jest dużo trudniejsze;
możliwość zakładania trawników o każdej porze roku, aż do późnej jesienni - latem po prostu należy pamiętać o intensywnym podlewaniu, natomiast jesienią, nasion już nie wysiejemym, darń można położyć nawet do końca października a nawet w listopadzie - darń jest bardziej odporna na mróz niż kiełkująca trawa, dzięki czemu trawnik możemy położyć tuż przed przymrozkami.

Jakie nasiona, jak siać?
Mieszanka nasion traw, którą wybierzemy do założenia naszego trawnika, powinna odpowiadać przeznaczeniu trawnika w ogrodzie. Inną kupujemy na trawniki w miejscach zacienionych, inną na trawniki rekreacyjne, po których często chodzimy i gdzie będzie bawić się dużo dzieci, a zupełnie inną na ozdobną murawę angielską przed domem, która jest rzadko deptana, a jej funkcja ma być tylko ozdobna.
Najważniejsze: sprawdzamy datę ważności mieszanki (jeśli jest tegoroczna, to oznacza to, że trawa ma wystarczającą siłę kiełkowania, przyszłoroczna data będzie oznaczała siłę idealną) oraz czy na opakowaniu nie ma śladów nieodpowiedniego przechowywania nasion (opakowanie nie może nosić znamion zamoczenia czy przechowywania w szczelnych torbach foliowych).
Do założenia 100 m2 powierzchni trawnika potrzeba 2-3 kg nasion, nie mniej i nie więcej. Stara zasada: WIĘCEJ NIE ZNACZY LEPIEJ! tutaj także obowiązuje. Niestety często zdarza się, że część nasion wyjedzą ptaki, dlatego warto zostawić około pół kilograma nasion na 100m2 by móc robić "dosiewki" w trakcie wzrostu darni.
Na niewielkich powierzchniach świeżo założony trawnik możemy zabezpieczyć, rozwieszając około 10 cm nad ziemią siatkę lub przykrywając go agrowłókniną wiosenną - białą. Jeśli powierzchnia jest duża – zamiast siatki lepiej gęściej posiać trawę 4-5 kg nasion na 100 m2, i zrobić 2 dosiewki, co około 2 tygodnie. Jeżeli mimo to trawa nie wzejdzie równomiernie – będziemy ją musieli dosiać już tylko w pustych miejscach.

Trawnik z rolki - jak wybrać?
Darń najczęściej jest sprzedawana w pasach o wymiarach 40x250cm lub 50x200cm. Kiedy przyjedzie, rozwińmy kilka rolek i koniecznie sprawdźmy czy ma jednolitą, intensywnie zieloną barwę, jest zdrowa i bez chwastów. Dobrej jakości "trawa z rolki" ma pasy jednakowej grubości, szerokości i długości - co też bardzo ułatwia jej układanie, a gęste, białe korzenie silnie przerastają podłoże. Z pasów darni nie powinna się osypywać ziemia, nie mogą się też one rozpadać w rękach kiedy je rozwijacie. Dobrze, jeśli kupimy jej około 5-10% więcej niż wynika z obliczeń, gdyż podczas układania zawsze pojawiają się docinki oraz w transporcie może zdarzyć się kilka pasów trawy uszkodzonej. Nie jest to jeszcze tragedia, ale warto mieć zapas, by nie okazało się, że zabrakło nam jeden czy dwa paski.

Jak wysiewamy trawnik, a jak układamy darń?
Przede wszystkim teren musi być przygotowany, zarówno do siewu jak i do układania darni dokładnie tak samo: należy z terenu pozbyć się chwastów, wzruszyć go, przekopać (można sobie pomóc używając glebogryzarki), następnie wyrównać, podlać i zwałować, delikatnie wzruszyć grabiami, upewnić się, że jest równy i znowu zwałować, raz jeszcze dokładnie zalać wodą i następnego dnia ponownie użyć walca - teraz jest idealnie. Jeśli tak przygotowaliśmy teren pod nasz "zielony dywan" możemy udać się po nasiona lub darń. O ile nasiona możemy kupić wcześniej, oczywiście nie rok wcześniej, ale wcześniej, to bardzo ważne jest by pamiętać, iż darń zamawiamy dokładnie na dzień układania trawnika - trawnik z rolki może leżeć zwinięty w rolkach, i to najlepiej w cieniu, najwyżej jeden dzień. Jeśli więc układamy duży trawnik z rolki, warto transporty trawy podzielić sobie na dwa - trzy terminy.

Samo układanie darni czy wysiew nasion traw nie są skomplikowanymi czynnościami, ale i tutaj warto poznać kilka zasad, które zapewnią nam porządany efekt w ogrodzie. Na początek delikatnie podlewamy teren. Przyspieszy to ukorzenianie się traw, a dodatkowo zagęści podłoże, i teraz wysiewamy nasiona: siew wykonujemy krzyżowo - połowę nasion siejemy idąc wzdłuż, a drugą połowę idąc w poprzek trawnika. Przed siewem i co jakiś czas w trakcie – nasiona dokładnie ze sobą mieszamy. Następnie nasiona przysypujemy cienką warstwą przesianej ziemi kompostowej (pamiętajmy jednak, że nie większą niż 2 cm, bo zbyt głęboko przykryte nasiona mogą nie wzejść). Nasiona możemy docisnąć do podłoża, wałując teren trawnika – kiedyś ten zabieg zalecano bezwzględnie, obecnie wielu ogrodników uważa, że można z niego zrezygnować. Trawnik solidnie podlewamy, tak jednak, aby nie wypłukać nasion.

Jeśli natomiast rozkładamy "trawnik z rolki":układanie najlepiej zacząć od jakiejś prostej krawędzi. Pasy układamy ściśle jeden przy drugim naprzemiennie, czyli tak aby te w sąsiadujących ze sobą rzędach mijały się, podobnie jak cegły w murze. Dociskamy pasy darni do siebie. Po ułożeniu kilku kolejnych pasów delikatnie dociskamy je do podłoża grabiami lub drewnianym ubijakiem, by nie powstały pęcherze z powietrzem. Przycinamy niepotrzebne fragmenty lub brzegi. Po ułożeniu trawnika jego krawędzie wyrównujemy ostrym nożem.

Ważne: Obficie podlewamy, i wałujemy na koniec. Po kilku dniach możemy sprawdzić, czy darń się ukorzeniła. Delikatnie ją unosząc, próbujemy ją oderwać od podłoża. Jeśli nam się to nie uda, to oznacza, że darń się ukorzeniła. Jednak pamiętajmy, że przez około 7-10 dni nie powinniśmy intensywnie naszego trawnika użytkować.

Kiedy zaczniemy już trawnik użytkować, czas na zabiegi pielęgnacyjne: pierwszy raz kosimy go, gdy źdźbła trawy osiągną długość około 8 cm, skracamy je o połowę, a po 3-4 dniach o kolejną połowę. Teraz możemy już regularnie - bo regularność koszeniajest bardzo ważna - zacząć kosić nasz trawnik. Możemy też zacząc go intensywnie użytkować.

 

Od tego momentu, jeśli chcemy utrzymać piękną zieloną murawę, o wyglądzie tak pożądanego angielskiego trawnika, czeka nas szereg czynności, warto je wymienić, bo często zdaje nam się, że trawnik to najłatwiejsze, co możemy w ogrodzie posiadać: podlewanie, nawożenie, koszenie, wałowanie, grabienie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, podlewawnie, koszenie, podlewanie, koszenie, nawożenie, wałowanie, grabienie, ...itd.

 

Pięknych i szmaragdowo zielonych dywanów w ogrodach Wam życzymy, bo piękny trawnik to podstawa każdego ogrodu, a aby taki był, to warto wiedzieć, że założenie jest jednym z najłatwiejszych zabiegów, jaki nas przy tym czeka.

Czytany 4935 razy

© Copyright Hydro-ekspert, All Rights Reserved.